Porady

Jak radzić sobie z rozstaniem?

Rodzice powinni przede wszystkim zachować spokój. Rano nie zwracać zbytnio uwagi na dramatyczne gesty malucha, tylko konsekwentnie i ze spokojem przygotowywać go do wyjścia. Gdy Rodzice są zdenerwowani dzieciom również udziela się niepokój i stres. Warto też skrócić – tyle, ile się da – czas spędzony rano w domu (np. wieczorem przygotować ubranie na jutro, nie budzić malca zbyt wcześnie), bo dzięki temu dziecko nie zdąży się „nakręcić”. Warto też, by maluch miał jak najbardziej uporządkowany harmonogram dnia. Dzięki temu będzie spokojniejszy. Jeśli będziemy postępować przez cały czas konsekwentnie, już po około dwóch tygodniach maluch będzie chodził do żłobka bez problemów. Podstawowa zasada to niczego nie przedłużać.

Kto powinien przyprowadzać i odbierać dziecko ze Żłobka?
Dobrze, by do Żłobka odprowadzał dziecko ten z Rodziców, który ma mocniejsze nerwy (więc nie da się ubłagać na powrót do domu ani sprowokować głośnym płaczem). Pożegnanie w szatni powinno być krótkie i rzeczowe: wystarczy ucałować malca, życzyć miłego dnia, powiedzieć, kiedy po niego wrócimy.

Po odebraniu malucha ze Żłobka pytamy go o rzeczy miłe, np. z kim się dzisiaj bawił, czy był na spacerze itp. Unikamy pytań drażliwych w stylu: „Jak długo jeszcze płakałeś?”, „Czy zjadłeś cały obiad?”, „No i po co było rano tak histeryzować?”.Powitanie powinno być ciepłe, pełne miłości bez nutki poczucia winy ani żalu, które dziecko natychmiast wyczuje, co w konsekwencji wpłynie na większe trudności z rozstaniem następnego dnia.

Dlaczego moje dziecko inaczej zachowuje się w domu?
Zdarza się to często, gdyżDziecko w środowisku domowym czuje się najbezpieczniej, dlatego po dniu spędzonym w Żłobku może zmienić zachowanie na bardziej „ekspresyjne”. W Żłobku stawiane są każdego dnia przed dzieckiem nowe wyzwania, musi również dostosować się do przestrzegania reguł i norm. Jednak ten okres nie trwa wiecznie i kiedy dziecko poczuje się bardziej swobodnie w Żłobku wszystko wraca do normy.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika?
Większość maluchów zaczyna używać nocnika w wieku ok. 2 lat. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i dlatego w konkretnych przypadkach wiek ten może się znacznie różnić od „wzorcowego”. Do 20-go miesiąca życia pęcherz często się opróżnia, utrudniając malcowi doczekanie do momentu wysadzenia go. Ważne jest, by podążać za dzieckiem, zwracając uwagę na jego możliwości i potrzeby. Aby można było rozpocząć trening czystości, u danego dziecka powinniśmy zaobserwować pewne oznaki gotowości, mianowicie:

  • Każdego dnia jego pieluszka jest sucha przez kilka godzin.
  • Oddaje stolec o regularnych porach.
  • Daje znać, że chce, aby mu zmienić zabrudzoną pieluszkę.
  • Umie pomóc przy ubieraniu oraz rozbieraniu się.
  • Przejawia zachowania naśladowcze.
  • Jest dumne ze swoich umiejętności.