Adaptacja

czas adaptacji

Adaptacja w 5 krokach

Adaptacja dziecka w żłobku to proces, a czas adaptacji w żłobku to okres wymagający
zarówno dla Dziecka, Rodzica i Opiekunek. Jesteśmy tu po to, by pomóc Waszemu
maluchowi przejść go w najbardziej łagodny sposób. Zaufajcie naszemu doświadczeniu! Aby
przyniosła ona oczekiwany efekt, czyli by udało się zbudować poczucie bezpieczeństwa oraz
przyzwyczaić dziecko do nowego miejsca, pamiętajcie drodzy Rodzice o kilku zasadach:

1 dzień

Zawsze zaczynamy adaptację od czasu spędzonego wspólnie z mamą lub tatą w żłobku przez minimum 2 dni w czasie około 1.5 godziny. Spotykamy się w konkretnej grupie, do której dziecko będzie uczęszczało, z Ciociami prowadzącymi grupę oraz adaptację przez pierwsze dni. Jest to czas, kiedy się poznajemy, rozmawiamy, odpowiadamy na wszystkie pytania i pokazujemy jak wygląda nasza praca z dziećmi na sali. Mamy swój rytm i według niego działamy, ale rozumiemy, że dla Waszego dziecka to wszystko jest nowe, dlatego nie oczekujemy, że już pierwszego dnia wspólnie z koleżankami i kolegami usiądzie w pełni skupione do zajęć. To Wasz czas, na zapoznanie się z salą, na skorzystanie z nowych zabawek, które są najbardziej interesujące, ale też na doświadczanie i emocje.

Adaptacja Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie
Adaptacja Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie

2 dzień

Drugiego dnia już wiecie jak wygląda czas adaptacyjny od środka, a my wiemy, że każda adaptacja jest inna, tak jak różne są dzieci. Być może Wasze dziecko będzie przez cały czas blisko Was, a może od razu zainteresuje się zabawkami, dopóki tego nie sprawdzimy możemy poruszać się jedynie w naszych wyobrażeniach. Obie opcje są dobre, obie czegoś nas uczą o dziecku i jego potrzebach. Niełatwo jest wyznaczyć ramy czasowe końca adaptacji, dlatego też dajemy dziecku przestrzeń, by czuło się swobodnie i podążamy za nim, by zaspokoić jego potrzeby. Jeśli po pierwszym dniu adaptacji nasuną się nowe pytania to jesteśmy wciąż do dyspozycji i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Adaptacja Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie

3 dzień

W trzecim dniu po bacznej obserwacji dziecka i rozmowie z Rodzicami proponujemy, aby zostało samo z nami przez około godzinę. W tym czasie maksymalnie też skupiamy się na aktywnościach dla dziecka, aby zająć jego uwagę ciekawymi zabawami, piosenkami, pomocami, ale jeśli tego potrzebuje to nosimy, przytulamy i ocieramy łzy. Jesteśmy po to, by ukoić w tym trudnym czasie rozstania i sprawić, by czuło się bezpieczne, a w dalszej perspektywie szczęśliwe i uśmiechnięte. Prosimy rodziców, aby byli dostępni pod telefonem  w pobliżu żłobka, by w razie potrzeby nie przedłużać smutków, które mogą się pojawić, co jest naturalną reakcją na rozstanie z najbliższa do tej pory osobą.

Adaptacja Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie
Adaptacja Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie
Adaptacja Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie

4 / 5 dzień

W kolejnym 4 i 5 dniu w porozumieniu z Ciociami ustalimy jaki czas dla dziecka będzie najbardziej optymalny. Niektórzy znów zostaną na godzinę, inni zechcą spróbować zjeść zupę, a może nawet przyjrzeć się bliżej sypialni. Już wiemy, że rozstania są trudne, dlatego proponujemy skrócenie momentu pożegnania z dzieckiem do minimum. Oczywiście, przytulcie się, zapewnijcie dziecko, że przyjdziecie po obiedzie czy po spaniu i z uśmiechem podprowadźcie do Cioci, która będzie na Was czekała. Z doświadczenia wiemy, że najtrudniejsze rozstanie jest z mamą, dlatego jeśli jest taka możliwość polecamy, by ktoś inny odprowadził dziecko, np. tata, babcia lub ciocia, szczególnie w tych pierwszych dniach. Pożegnanie może być wtedy łatwiejsze, a dla taty ta sytuacja będzie mniej stresująca niż dla mamy. Kiedy dziecko zostanie w żłobku na kilka godzin zorganizuj sobie swój czas, to jest czas  tylko dla Ciebie, wykorzystaj go.

Warto pamiętać

Adaptacja Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie
nasze rady

Jak przygotować się do adaptacji

Rodzicu pamiętaj, że „Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, tak jak każde drzewo kwitnie w swoim czasie.” Dajemy sobie wspólnie czas, by stworzyć dla Waszego dziecka najlepszą przestrzeń.

1.

Wspieraj dziecko w jego naturalnej potrzebie poznawania i doświadczenia każdego dnia – opowiadaj, co ciekawego można robić w żłobku z innymi dziećmi.

2.

Nie rób nic na siłę przed adaptacją – nie zmieniaj rytmu dnia pod plan żłobka – to przyjdzie naturalnie, nie zmieniaj rzeczy, których używacie– ta powtarzalność jest nam potrzebna, nie wprowadzaj zbyt wielu aktywności w tym czasie – niech dziecko oswoi się z i tak wielką zmianą i nowością w jego życiu.

3.

Zachęcaj i proponuj, ale nie zmuszaj – idź śmiało, zobacz, pokażesz mi? Mamy czas – nie spiesz się, nie naciskaj, cierpliwość jest ważna.

4.

Nastaw się na relację i rozmowę z kadrą, ponieważ jest to dla nas fundamentem współpracy z Rodzicami. Zależy nam na tym samym – na dobru dziecka i tym, by było szczęśliwym maluchem, dlatego stawiamy na dialog, wzajemne wsparcie oraz szukanie rozwiązań.

Scroll to Top