Adaptacja

adaptacjaJak długo Rodzic powinien pozostać w Żłobku w czasie okresu adaptacyjnego i na czym on polega?

Proponujemy Rodzicom aby wesprzeć swoją obecnością dziecko pozostając razem z nim przez pierwsze 3 dni w Żłobku. Celem zajęć adaptacyjnych jest ułatwienie – zarówno dzieciom jak i rodzicom – przeżycia rozłąki oraz stopniowe przyzwyczajenie do nowego miejsca. Podczas zajęć adaptacyjnych dzieci poznają nowe otoczenie, kolegów, koleżanki, z którymi będą spędzały czas na wspólnej zabawie oraz nauce. Wejście w ten zupełnie nowy świat z osobą najbliższą daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, nawiązanie szybszych relacji z nowymi Ciociami-opiekunkami i rówieśnikami.
tata

Jak przebiega i jak długo trwa proces adaptacji dzieci w Żłobku?

Okres adaptacji przebiega w sposób różny w zależności od temperamentu dziecka i jego sytuacji domowej. Niełatwo wyznaczyć stałe ramy czasowe. Z pewnością jednak pierwsze dwa tygodnie (do miesiąca) będą okresem trudnym zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Jeżeli dziecko łatwo nawiązuje kontakty i jest na co dzień otwarte na nowe wyzwania to szybciej zaakceptuje nową sytuację. Jeżeli dziecko jest raczej wstydliwe, wcześniej spędzało czas jedynie z mamą, to będzie potrzebowało znacznie więcej czasu na oswojenie się z nową sytuacją.

Jest kilka zasad, które ułatwią naszemu dziecku zaadaptowanie się do nowych warunków. Pierwszą z nich jest skrócenie momentu pożegnania się z dzieckiem do niezbędnego minimum. Możemy dziecko przytulić, pocałować, zapewnić, że przyjdziemy po nie (na przykład: po obiadku, po spaniu, po podwieczorku) i zostawić w sali zabaw pod opieką wychowawców. Przedłużanie tego najbardziej stresującego (dla obu stron) momentu jest niekorzystne zarówno dla dziecka, które naprawdę będzie się doskonale bawiło, kiedy za rodzicem zamkną się drzwi, jak i dla rodzica, który musi iść do pracy zostawiając płaczące dziecko w placówce.
Dla dzieci z reguły najtrudniejsze jest pożegnanie z mamą. Jeśli to tylko możliwe, polecamy oddelegowanie do roli odprowadzającego taty dziecka lub babci czy cioci. Pożegnanie z taką osobą przebiega z reguły o wiele łagodniej, a dla taty pozostawianie dziecka w sali bywa często znacznie mniej stresujące niż dla mamy.

Po odebraniu dziecka ze żłobka nie należy od razu go wypytywać o to, co się działo w ciągu dnia. Jadłospis poznamy czytając tablicę ogłoszeń, plan dnia jest również ogólnodostępny. Dajmy dziecku czas na to, by samo rozpoczęło opowiadanie o tym, co przeżyło, z kim się bawiło i czy ładnie zjadło. Zwróćmy również uwagę, by w okresie adaptacyjnym nie zasypywać dziecka pytaniami o to, czy mu się tam podoba. Racjonalne argumentowanie nic nie pomoże w przypadku malucha chodzącego do żłobka, który żyje w rzeczywistości „tu i teraz”.

mamaPostarajmy się również, by czas zaraz po odebraniu naszego dziecka ze żłobka był czasem odpoczynku od wydarzeń minionego dnia. Wybierzmy się na plac zabaw, na spacer, poczytajmy, opowiedzmy dziecku bajkę. Możemy dać dziecku jakiś drobny upominek, pamiętając jednak, że ważniejsze od prezentów jest poświęcenie mu naszej uwagi.

W przystosowaniu się dziecka do pobytu w żłobku pomaga również wprowadzanie podobnych, jasnych zasad w domu.  Bardzo ważne jest dostosowanie rytmu dnia dziecka do rytmu żłobkowego, podawanie posiłków o podobnych porach i ujednolicona pora drzemki. Zalecane jest pilnowanie tych zasad nawet w czasie dni wolnych, by nie utrudniać dziecku oraz jego opiekunom powrotu do żłobkowego rytmu dnia w poniedziałki.

Pamiętajmy, że po każdej dłuższej przerwie, spowodowanej urlopem, wakacjami czy też zwyczajną chorobą (a na to musimy być przygotowani), proces adaptacyjny, zwłaszcza u małych dzieci, może przebiegać od nowa.

Wspierając dziecko w pierwszych tygodniach jego pobytu w żłobku bądźmy spokojni i opanowani, nie pozwalajmy sobie na łzy i niepokój. Dzieci natychmiast wyczuwają nastrój rodzica. Mama lub tata muszą być dla dziecka opoką, sami muszą być przekonani o tym, że dziecku nie dzieje się w placówce żadna krzywda, a pobyt w żłobku stanie się okazją do rozwoju i fantastycznej zabawy.