Jak pracujemy

Jak pracujemy

Każdy dzień to wspaniała przygoda

W Żłobku Szczęśliwych Maluchów w Lublinie nasze Ciocie realizują autorski program zajęć z dziećmi, starając się każdego dnia dostarczać im różnorodnych bodźców, by rozwijać ich zdolności poznawcze, społeczne i emocjonalne, ruchowe, a także rozwój mowy i komunikacji. Chcemy, by każdy dzień był wspaniałą przygodą, przynosił nowe doświadczenia, uczył nowych umiejętności, żeby nasze maluchy były naprawdę szczęśliwymi maluchami, pełnymi radości, otwartości, uśmiechu, chęci do działania, do zabawy. Pragniemy, by wspinały się po szczeblach swojego rozwoju z pewnością siebie i poczuciem sprawczości, a my tylko delikatnie dmuchamy w ich skrzydła. Przyświeca nam wspólny cel: edukacji i zabawy na najwyższym poziomie z pełną akceptacją dziecka i wiarą w jego możliwości. Chcemy w nich rozbudzać ciekawość świata, ale również uczymy samodzielności, norm i zasad.

Jak pracujemy Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie
Jak pracujemy Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie
Jak pracujemy Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie

Filary naszej pracy

1. Działanie poprzez doświadczanie

Pozwalamy dzieciom dotknąć, wysypać, ułożyć, zgnieść, używamy prawdziwych produktów, gdy chcemy „upiec” ciasto czy pizzę, pozwalamy się pobrudzić, kiedy robimy doświadczenia, wspieramy i pomagamy im w tych działaniach. Nie hamujemy naturalnej potrzeby ruchu oraz niepohamowanej chęci „dotknięcia” czegoś.

2. Sposób w jaki to robimy

Nie nakazujemy, nie zmuszamy, a proponujemy i zachęcamy. Wszystkie zajęcia i aktywności jakie podejmujemy odbywają się w atmosferze serdeczności i ciepła, a przede wszystkim szacunku do małego dziecka, które dopiero rozwija swoje kompetencje poznawcze, emocjonalne i społeczne. Ma prawo nie wiedzieć, nie umieć, ponieważ dopiero się uczy i jest to dla nas oczywiste. Równocześnie, kiedy dobrze się bawimy, pomagamy też radzić sobie z emocjami, których dzieci codziennie doświadczają w kontaktach między sobą. W naszym żłobku pozwalamy na emocje.

Co robimy

Zajęcia w żłobku

Każdego dnia zabieramy nasze maluchy w daleką podróż poprzez różne zadania i aktywności, trzymając dzieci za ręce przemierzamy wiele dróg, szukamy ciekawych pomysłów, innowacyjnych rozwiązań, form pracy, by zainteresować je i sprawić, by rozbudzały swoją kreatywność.

Zajęcia plastyczne

Skupiamy się głównie na naklejaniu, malowaniu, samodzielnych próbach rysowania i trzymania kredki, formowania i lepienia z plasteliny, przez co wpieramy motorykę małą, czyli sprawność dłoni i palców. Rozwijanie jej to swobodny ruch i wszystkie czynności, które dzieci wykonują zaczynając od chwytania zabawek przez układanie klocków, a następnie kolorowanie i trzymanie sztućców.

Zajęcia muzyczno -ruchowe

W czasie zajęć dzieci poznają piosenki, wspólnie tańczymy i pokazujemy, a z upływem czasu mamy ulubione utwory, które śpiewamy razem w żłobku, a potem dzieci śpiewają je w domu. Tory przeszkód, slalomy, granie w piłkę, czy spacery na świeżym powietrzu to wszystko rozwija motorykę dużą, czyli inaczej duży ruch.

Sensoplastyka

To zajęcia plastyczne, zabawy przez doświadczenie, w pełnej
dowolności, mające za zadanie pobudzić wszelkie możliwe zmysły: wzrok, węch, dotyk, smak. Używamy różnych bezpiecznych produktów spożywczych, barwników, mas plastycznych, różnorodnych faktur i zapachów. Oczywiście możecie to zrobić w domu, ale kto chciałby potem sprzątać? Zrobimy to w naszym żłobku!

Bajkoterapia

Niezwykle mocno rozwija słownictwo dzieci, poszerza wiedzę, uczy skupienia uwagi, pozwala zrozumieć świat, wycisza, dlatego codziennie czytamy dzieciom chociaż fragment bajki, czy wierszyka. Pozwalamy też, aby dzieci same „czytały” oglądając książki, aby wyrabiać w nich chęć sięgania po książki.

Rodzice dzieciom

To wyjątkowe spotkania w żłobku z rodzicami naszych maluchów, którzy przychodzą do nas zaprezentować nam swój charakterystyczny zawód, poczytać ulubione książki albo przeprowadzić ciekawe doświadczenia. Zawsze jesteście u nas mile widziani! Naszą inicjatywą jest również organizowanie corocznego przedstawienia dla dzieci z okazji Dnia Dziecka, gdzie w rolę aktorów wcielają się Rodzice.

Czytanie metodą Domana

Wdrażamy czytanie metodą globalną. Pokazujemy dzieciom karty z wyrazami jak obrazy i dziecko poznaje ich znaczenie. Rozwijamy dzięki temu wzrok, słuch, mowę, pamięć, a przede wszystkim inteligencję.

Kalendarz świąt

Według niego planujemy pracę na cały rok, a jego ramy wyznaczają nam pory roku. Jesień, zima, wiosna, lato, a dodatkowo świętujemy odwiedziny Mikołaja, zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia, Bale karnawałowe, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Święta Wielkanocne, Dzień Dziecka.

Celebrowanie urodzin dzieci

Jest dla nas bardzo ważne! Chcemy, by ten dzień był wyjątkowy i miły. Dbamy, by każde dziecko dostało kartkę urodzinową oraz miało zorganizowane piękne przyjęcie urodzinowe we współpracy z rodzicami. Tym samym uczymy je celebrowania ważnych chwil w życiu i cieszenia się nimi, a dodatkowo podkreślamy jak jest ważne i otoczone pozytywnymi emocjami.

Kalendarz dni nietypowych

W każdym miesiącu realizujemy zaskakujące wydarzenia takie jak Dzień Naleśnika, Dzień Herbaty, Dzień Pandy, Dzień Jeża, Dzień Dinozaura, Dzień Kropki, Dzień Kosmosu i wiele innych, które możecie zobaczyć na naszych relacjach w mediach społecznościowych.

harmonogram

Plan dnia w żłobku

7:00-9:00

Dzień dobry żłobek! W tych godzinach dzieci przychodzą do żłobka, jest to czas, kiedy bawią się zarówno indywidualnie jak i w małych grupach. Zabawy są inspirowane przez opiekunów, ale dzieci też mają swobodę wyboru zabawek czy aktywności. Stawiamy też na twórcze działania, na kreatywność i obserwację ich pomysłów, które realizują mając taką możliwość.

9:00-9:30

Wreszcie śniadanie! Zaczynamy śniadanie, wcześniej myjąc ręce i porządkując salę. W zależności od formy śniadania zakładamy ochronne śliniaczki (są na wyposażaniu żłobka), by dzieci jak najdłużej zostały w czystych ubrankach.

Plan dnia Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie

9:30-11:30

Uczę się i doświadczam! Rozpoczynamy zajęcia dydaktyczne, które codziennie prowadzą nasze Ciocie, stawiając na różnorodność rozwijamy motorykę małą, motorykę duża, wyobraźnię, zdolności poznawcze i społeczne, stawiamy na ruch i taniec, edukację poprzez zabawę wykonując czynności, które pozwalają na doświadczanie, a nie tylko bierną obserwację. Pozwalamy dotknąć, przesunąć, przesypać, wysypać, rozłożyć, schować, wyjąć, przykleić. Czas po śniadaniu to też moment kiedy świętujemy urodziny naszych małych podopiecznych. Dwa razy w tygodniu w tym czasie odbywają się zajęcia dodatkowe: Musical Babies oraz Muzyczne Kroczki. W tych godzinach wychodzimy też na spacery i wycieczki na świeżym powietrzu, gdzie doskonalimy rozwój fizyczny pokonując wszystkie przeszkody.

11:30-12:00

Zupę podano! Zależy nam, aby nasze dzieci były najedzone, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że małe brzuszki maja swoje ograniczenia, dlatego nasz obiad jest podzielony na dwie części. Przed drzemką jemy ciepłą zupę i po niej szykujemy się do snu. Dbamy o samodzielność dzieci, dlatego zachęcamy do próbowania chwytania łyżki, ale jesteśmy obok i pomagamy zjeść każdemu dziecku, kiedy jest taka potrzeba.

Plan dnia Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie

12:00-14:00

Czas na odpoczynek! W większości nasze żłobki maja oddzielnie sypialnie, gdzie dzieci śpią w komfortowych warunkach. Mając na uwadze, iż „otoczenie ma znaczenie” nasze sypialnie są wolne od zabawek i rozpraszaczy, posiadają rolety w oknach, dzięki którym możemy zredukować natężenie światła, co sprzyja nastrojowi do odpoczynku. Stawiamy też na wyciszenie i ukojenie przed snem, korzystamy z kołysanek, odgłosów przyrody oraz muzyki relaksacyjnej. Czuwamy przy dziecku do momentu aż nie zaśnie, a jeśli tego potrzebuje to głaszczemy i tulimy, bo wiemy jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa i bliskości dla maluszków. Dzieci, którym nie uda się zasnąć lub potrzebują niewiele snu zawsze pozostają pod opieką Cioci.

14.00 -14:30

Dzieci obiad! Czas na drugie danie, gdzie dzieci ćwiczą samodzielność i poznają nowe smaki. Wyznajemy zasadę, ze to Ciocie decydują, a dokładniej nasz catering, co dziecko w danym dniu zje. Natomiast dziecko decyduje ile zje, a Ciocie szanują jego odmowę. Wspólnie dbamy o naturalne podejście do posiłków, bez nacisków i presji.

14.30 -15:30

Jesteśmy razem! Dzieci doskonalą umiejętności zdobyte podczas zajęć dydaktycznych, bawią się wspólnie pod obserwacją wychowawcy, rozwijając swoje zdolności społeczne, stawiamy na relacje interpersonalne, na budowanie pierwszych relacji koleżeńskich i współpracę:) W tym czasie dzieci są odbierane przez rodziców.

Plan dnia Żłobek Szczęśliwych Maluchów w Lublinie

15.30-16:00

Ładujemy baterie! To czas na podwieczorek i przekąski oraz dalszy odbiór dzieci ze żłobka.

16:00-17:00

Do jutra maluchy! W tym czasie Ciocie czytają dziećmi książki, układają puzzle, kolorują, segregują, sortują, skupiają się na zorganizowaniu czasu dla dzieci z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, które wymagają indywidualnej pracy nauczyciel-dziecko. Żegnamy się z dziećmi.

Z kim współpracujemy

Nasi partnerzy

Raz w tygodniu w naszym żłobku odbywają się MUZYCZNE KROCZKI, czyli zajęcia umuzykalniające prowadzone przez muzyków z EduMusic, którzy wdrażają program wczesnej edukacji muzycznej dzieci w oparciu o teorię Edwina Gordona. Rodzicu – śpiewaj, słuchaj i tańcz ze swoim dzieckiem, bo to wprowadza je w przepiękny świat muzyki.

Współpracujemy z lubelską firmą Sinea Centrum Rozwoju i Terapii Dziecka, w której terapeuci zajmują się wspieraniem rozwoju dzieci, terapią oraz pomocą dla ich rodzin. Oferują pomoc z zakresu integracji sensorycznej, terapii psychologicznej oraz logopedycznej, terapii zaburzenia jedzenia, terapii ręki, treningów umiejętności społecznych oraz fizjoterapii.

Raz w tygodniu w naszym żłobku odbywają się zajęcia MUSICAL BABIES – nauka języka angielskiego metoda muzyczno-ruchowo-sensoryczną według autorskiego programu, gdzie dzieci naturalnie w trakcie zabawy i zajęć przyswajają angielskie słowa, a maluszki osłuchują się z nimi. Nic nie łączy dzieci tak, jak radosna atmosfera na zajęciach i wspólne muzykowanie.

Naszym partnerem jestem firma Z ziołami. Naturalnie. To oni dbają o wyżywienie Państwa dzieci w naszej placówce, starają się, aby dieta była zbilansowana i różnorodna, a przede wszystkim smaczna. W swoim menu stawiają na bogactwo sezonowych produktów oraz wykorzystują tworzone przez siebie od postaw wędliny i mięsa pieczone. Wytwarzają je naturalnie, według autorskich receptur. 

Jesteśmy partnerem technologicznym Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i
Administracji w Lublinie. Nasi pracownicy będą prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów, natomiast studenci z kierunków pedagogicznych mogą zdobywać w naszych placówkach praktyczną wiedzę oraz nowe umiejętności, niezbędne do pracy z dziećmi.

Zaczęliśmy współpracę z Akademią Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie. Studenci uczelni będą mogli odbywać praktyki w naszych żłobkach, aby mieć szansę skonfrontować zdobytą wiedzę w praktyce oraz nabyć nowe kompetencje niezbędne do wykonywania pracy zawodowej.

Wdrożyliśmy w każdej naszej placówce aplikację LiveKid, która jest kompleksowym narzędziem, pozwalającym na efektywne zarządzenie żłobkiem, a także nowoczesnym sposobem na zoptymalizowanie wielu czynności, które wykonujemy w placówce. Rodzice mają możliwość zgłaszania nieobecności dziecka poprzez aplikację, otrzymują na bieżąco wszelkie informacje i komunikaty, mają podgląd galerii zdjęć dziecka oraz wystawionych rachunków przez żłobek.

Scroll to Top